Vprašanje za Favna:
»Prosim vas za nasvet, kako bi si lahko sama pripravila kakšno kremo za kožo na nogah – imam namreč tako zelo suho, da je po vrhu kar malo belkasta in se tudi lušči. Zdaj, ko prihaja obdobje, ko bo britje nog še pogostejše, in ko bi rada oblekla kakšne krajše hlače ali krilo, je ta suha koža še bolj zoprna. Hvala.«
Favn je iskal odgovor in našel kar dva. Preberite:
✔ kako si sami pripravite enkratno mazilo za suho kožo nog,
✔ zakaj so v tem primeru najbolj koristne ravno te sestavine (dve imate najverjetneje že v svoji shrambi),
✔ če niste pri volji za kuhanje, lahko pa lahko hrano za svojo kožo kar naročite :).
Mazilo za nego suho kožo na nogah
Sestavine:
✔ 80 g kokosovega olja,
✔ 20 g olivnega olja (približno dve jušni žlici),
✔ 2 kapljici eteričnega olja rimske kamilice Eteris,
✔ 8 kapljic eteričnega olja geranije Eteris.
Postopek priprave:
✔ kokosovo olje dajte v posodico in stalite nad vodno kopeljo (tali se precej počasneje kot npr. karitejevo maslo),
✔ ko je olje staljeno, ga prestavite prestavite v hladno kopel,
✔ ko se nekoliko shladi dodajte olivno olje,
✔ ko se mešanica olj povsem shladi, pa dodajte še eterični olji in pomešajte,
✔ mazilo prelijte v lonček, v katerem ga boste hranili, in pustite, da se strditi (tudi ta del bo trajal nekaj ur)
✔ mazilo hranite v hladnejšem prostoru ali hladilniku.
Supermoči sestavin
Koksovo maslo: na kožo deluje emolientno, kar pomeni, da v koži zadržuje vlago in jo mehča. V dveh raziskavah, ki so ju izvedli na osebah z atopijskim dermatitisom in kserozo (zelo suho kožo), so ugotovili, da je kokosovo olje na njihovo kožo delovalo protimikrobno, povečala se je vlažnost kože ter količina lipidov v površinskem hidro-lipidnem sloju. Ravno lipidi so tisti, ki vežejo vlago. Zelo dobro se obnese tudi v izdelkih za nego las, in sicer zaradi lavrinske kisline, ki je je v kokosovem olju slabih 50 odstotkov, ta ima majhno molekulsko sestavo in linerano zgradbo, zaradi česar lahko prehaja v lasno strukturo (1).
Olivno olje: je tradicionalna sestavine naravne kozmetike, saj kožo vlaži in neguje. Primerno je kot sestavine kreme ali oljne zmesi, saj je raziskava iz leta 2013 pokazala, da naj bi samostojna uporaba olivnega olja celo škodila barierni funkciji kože (2).
Eterično olje rimske kamilice: primerno je za nego suhe, občutljive, razdražene in poškodovane kože.
Eterično olje geranije: botanično gledano je to eterično olje pelargonije, stalnice balkonskega cvetja. Zelo pogosto se uporablja v različnih kozmetičnih pripravkih, zaradi blagodejnega vpliva na občutljivo, poškodovano in suho kožo, je stalnica tudi v izdelkih za nego kože celega telesa.
Namig: za nego suhe kože sta zelo primerni tudi eterični olji bosvelije in sivke.
Če pa niste pri volji za kuhanje …
… pa vam rešitev nudi kar dermatološka linija Alpha CBD. Dermatološki losjon AlphaCBD je s svojo negovalno sestavo odlična rešitev za vsakodnevno nego suhe in občutljive kože celega telesa. Lahko ga nanesete večkrat na dan, najbolj kar po tuširanju. Za umivanje pa priporočamo Dermatološko olje za kopanje AlphaCBD, ker kože ne izsuši, po uporabi je koža navlažena in rahlo namaščena.
Karkoli boste izbrali – mazilo v domači izdelavi ali losjon z vsebnostjo CBD, ne pozabite se redno mazati. Rezultati bodo vidni kmalu! Če imate tudi vi kakšno vprašanje za rubriko Favn svetuje, lahko pošljete sporočilo na: katarina@favn.si.
1, 2 Vir: Janeš, D. in Kočevar Glavač, N. (ur): Sodobna kozmetika, 2015