Zakaj zna vonj sivke prepričati naše telo, naj se sprosti? In zakaj je vonj rožmarina ob jutrih boljša budnica kot močna kava? Odgovore na tovrstna vprašanja nam ponudi aromaterapija. Njena najpomembnejša orodja so eterična olja in hidrolati.
Aromaterapija je …
Aromaterapijo lahko opredelimo kot vedo, ki za vplivanje na človekovo fizično in psihično počutje uporablja eterična olja in druge aromatične sestavine rastlin. Gre za znanost in umetnost izbire pravega eteričnega olja, prave kombinacije eteričnih olj in pravega načina uporabe za svoje trenutne potrebe. Pa naj bo to za vplivanje na naše razpoloženje, izboljšanje počutja ali imunskega sistema, sprostitev ali kot uporabo v kozmetičnih izdelkih s specifično nego kože. Želene učinke tako lahko dosežemo na psihološki, fiziološki, duhovni in energijski ravni.
Aromaterapija lahko bistveno izboljša našo kvaliteto življenja, vseeno pa se je dobro zavedati, da vseh težav (ne po fizični, ne po psihološki plati) ne bo rešila in da ni nadomestilo za zdravniški pregled.
Kako deluje aromaterapija
Aromaterapija deluje preko vdihavanja eteričnih olj ali preko njihove absorpcije skozi kožo.
Najbolj učinkovita metoda aromaterapije
Tu se skriva odgovor na začetni vprašanji. Najhitrejša, najbolj neposredna in najbolj učinkovita metoda uporabe eteričnih olj je inhalacija oz. vdihavanje. Ob vdihu eteričnega olja se hlapljive molekule absorbirajo v nosno sluznico in preko olfaktornega sistema v obliki električnega signala potujejo v limbični del naših možganov. Ta ima pomembno vlogo pri čustvovanju, spominu, učenju. Hkrati pomaga uravnavati hormone in preko hormonov ima vpliv na apetit, telesno temperaturo, proizvodnjo inzulina, metabolizma. Vse to pa vpliva na imunost, stres, reakcije, misli, spolno poželenje itd.
Zakaj aromaterapevtska masaža učinkuje
Drugi način delovanja aromaterapije je z vgrajevanjem eteričnih olj v kozmetične izdelke za nego kože obraza in telesa ter v izdelke, namenjene masaži ob pojavi bolečin v mišicah ali drugih težavah. Ker gre za majhne molekule, lahko preidejo skozi kožo. Stopnja prehajanja je sicer nizka (manj kot 10 %), vendar pa so dobrodejni učinki masaže, kjer gre za kombinacijo masažnih gibov in vpliva eteričnih olj, široko znani.
Kako vključiti eterična olja in aromaterapijo v svoj vsakdan?
Enostavno! Obstaja veliko načinov, kako si s pomočjo naravnih esenc izboljšate počutje, se znebite stresa, pomagate pri fokusu ali olajšate prehladne simptome.
- Difuzor: v vodo v izparilniku kanete eno eterično olje ali kombinacijo – izberite jih glede na to, kakšen učinek želite doseči. Če nimate difuzorja, lahko nakapate eterična olja na les, glineno ploščico ali pa enostavno na bombažni robček, ki ga odložite v svojo bližino in že uživate v vonju!
- Masažno olje: potrebujete osnovno rastlinsko olje, v katerega nakapate eterično olje, premešate in že lahko uživate v sproščujoči ali poživljajoči masaži ali pa taki, ki bo pomagala krepiti odpornosti.
- Kopel: eterično olje obvezno razredčite v bazi (rastlinsko olje, gel, peneča kopel ali solubilizator) in nato dodajte še žlico kopalne oz. morske soli ter vse skupaj raztopite v kopeli.
- Razpršilo za dezinfekcijo površin: eterično olje kanete na žlico kisa ali etanola in dodate destilirano vodo.
Katerikoli način boste izbrali, ne pozabite na izbiro pravega in kakovostnega eteričnega olja ter upoštevajte nasvete za varno uporabo!
Če imate kakšna vprašanja o aromaterapiji in eteričnih oljih, nam pišite na katarina@favn.si, odgovor bodo pripravile certificirane aromaterapevtke.
Aromaterapija v preteklosti
Čeprav aromaterapija v zadnjih letih doživlja velik razmah, ni nekaj novega, niti ne sodobna modna muha. Ljudje so že v prazgodovini dišečim rastlinami pripisovali različne, včasih čudežne moči. Med verskimi obredi so zažigali dišeče vrste lesa, da bi tako komunicirali z bogovi, kasneje so rastline postale del ljudske medicine.
Dišeča olja so bila del življenja
Dišeče rastline, predelane na različne načine, so bile prisotne v civilizacijah po celem svetu. Za pionirje uporabe eteričnih olj veljajo stari Egipčani. Dišeče esence so uporabljali v kozmetiki, kopelih, masažah, bila so del verskih obredov in balzamiranja. Med najbolj uporabljenimi vonji sta bili bosvelija in mira.
Obe rastlini omenja tudi Biblija, poleg zlata so ju trije modreci prinesli v dar Jezusu po rojstvu, kar priča o velikem pomenu dišav v tistem obdobju.
V antični Grčiji so naravne esence uporabljali za nego, odišavljanje in v medicinske namene. 425 pr. n. š. Herodot poskrbi za prvi znan opis destilacije. Prav tako pomembne so bile dišave v antičnem Rimu, kjer so redno uživali v odišavljenih kopelih in aromatičnih masažah. Ekstravagantni cesar Neron je dal v palačo vgraditi neke vrste klimatsko napravo – le zato, da bi lahko vonj vrtnice razprševali po celi zgradbi.
Na drugem koncu sveta – v Indiji – je bila aromaterapija široko uporabljena v vseh delih življenja, od kopeli, kozmetike, v parfumih, verskih obredih in v medicinske namene. Podobno je bilo tudi na Kitajskem, tamkajšnji taositi verjamejo, da je ekstrakcija rastlinske esence dejansko osvoboditev njene duše.
V arabskem svetu je bil od nekdaj najbolj priljubljen vonj vrtnice. Pri preučevanju eteričnih olj so naredili velik znanstveni napredek, izboljšali so tudi tehniko destilacije.
Dišeče čarovnice
Evropa je od 5. do začetka 20. stoletja na področju uporabe aromatičnih rastlin in njihovih izvlečkov doživela skrajnosti; od pozabe starorimskih in starogrških tradicij do uporabe naravnih vonjev za prekrivanje smradu, ki je bil posledica prepričanja, da je umivanje nezdravo za ljudi, do ekstravagantne in nesmiselne uporabe parfumov na francoskem dvoru in do prepovedi odišavljanja za ženske v Veliki Britaniji, češ da naj bi si s parfumi in uporabo kozmetike pridobile nepravično premoč nad moškimi in prakticirale čarovništvo.
Začetnik aromaterapije kot znanosti
V prvih desetletjih 20. stoletja pa se je začel preporod aromaterapije oz. rojstvo aromaterapije kot znanosti. Ta ključni trenutek je povezan s francoskim kemikom Renejem-Mauricem Gattefossom – podrobnosti njegovega odkritja so do danes dobile že zgodbene razsežnosti, okoli katerih je nekaj nestrinjanja glede njihove resničnosti. Gattefosse je bil kemik, med delom v družinskem parfumskem podjetju se je močno opekel po rokah. Roke je namočil v sivkino eterično olje in kmalu začel opažati, da so se mu opekline nehale gnojiti in so se rane hitreje celile. Nekateri oporekajo, da ni šlo za eterično olje, pač pa za hidrolat in da uporaba ni bila naključna, ampak je Gattefosse že marsikaj vedel o učinkih sivkinega olja ter da naj bi do tega prišlo 18 let prej, kot je dolgo časa veljalo. Kakorkoli, Gattefosse je začel preučevati antiseptične, bakterijske in protivirusne lastnosti eteričnih olj in uvedel izraz aromaterapija.
Aromaterapija tukaj in zdaj
V slabem stoletju je bil razmah aromaterapije velik – raziskave potekajo na različnih področjih (optimalna pridelava in predelava, učinki posameznih olj, raziskave o vplivih, vloga aromaterapije v zdravstveni negi …).
Po svetu poznajo različne pristope k rabi aromaterapije, ponekod prevladuje bolj holističen pristop, drugje je več poudarka na varni rabi ali na rabi, podprti z znanstvenimi dokazi, spet drugje je značilna bolj eklektična uporaba. Nekoliko izstopa Francija, kjer delujejo zdravniki s specialističnimi aromaterapevtskimi znanji.
Aromaterapija v Sloveniji
Tudi v Sloveniji je v zadnjem času prišlo do premikov na področju aromaterapije. V porastu je uporaba, vse več je možnosti pridobivanja kredibilnih informacij.
Udeležite se lahko neformalnih izobraževanj v obliki tečajev pri več visoko usposobljenih in izkušenih aromaterapevtih – ko izbirate tečaj zase, preverite reference izvajalca!
Leta 2021 je bil pomemben korak storjen s potrditvijo in začetkom izvajanja nacionalne poklicne kvalifikacije, po kateri lahko kandidati dobijo naziv aromaterapevt / aromaterapevtka. Uporabniki storitev pa so tako lahko prepričani, da svoje aroma nasvete dobivajo od primerno kvalificirane in usposobljene osebe. Strokovne vsebine, izobraževanja in najbolj dišeča druženja najdete tudi v Društvu aromaterapevtov Slovenije.
Nenazadnje pa veliko znanja za osebno uporabo eteričnih olj lahko dobite tudi v Klubu ambasadorjev Favna. Če se želite pridružiti, spremljate družabna omrežja linije naravnih eteričnih olj Eteris – razpisi za nove člane so dvakrat letno.
Aromatičen pogled v prihodnost
Po ocenah družbe GVR je vrednost svetovnega trga eteričnih olj v letu 223 znašala slabih 24 milijard ameriških dolarjev, največji porabniki so industrija hrane in pijače, kozmetična industrija in aromaterapija. V prihodnjih letih naj bi bila rast na tem področju 9-odstotna in tako naj bi bil trg leta 2030 vreden dobrih 43 milijard ameriških dolarjev.
Številke kažejo na obetaven razvoj na področju aromaterapije, a izzivov ima ta relativno mlada znanost še kar veliko.
Pomanjkanje raziskav o eteričnih oljih
Učinki nekaterih eteričnih olj so bili do zdaj že zelo dobro preučeni, a še vedno gre le za peščico. Za večino najbolj razširjenih eteričnih olj so še potrebne temeljite, znanstvene raziskave, ki bi nam dale novo znanje o učinkih eteričnih olj ali pa potrdile ugotovitve tradicionalne medicine in anekdotične rabe.
Trajnost in smotrna uporaba
Ker bo trg zahteval vedno večje količine eteričnih olj, bi morali imeti že zdaj v mislih trajnostni način pridelave teh olj, ki ne bo škodil naravi, njihovemu nezamenljivemu viru – sintetične dišave nimajo enakih učinkov kot naravne snovi. Pri tem je treba upoštevati tudi podnebne spremembe in okoljske katastrofe (požari, poplave), ki imajo lahko velik vpliv na vzgojo rastlin in zagotavljanje zadostnih količin eteričnih olj.
Druga plat te medalje pa je smotrna potrošnja – na uporabnikih je, da razmislimo, kakšna in kolikšna uporaba eteričnih olj je smotrna, učinkovita in kje se začne nepotrebna potratnost.
Regulacija in zakonodaja
Urejenost zakonodaje in regulacije je odvisna od države do države. Pogosto ni regulatornega organa, ki bi podajal uradne smernice in izvajal nadzor nad vsemi udeleženci na področju aromaterapije. Tudi v Sloveniji bi bili potrebni ustreznejši zakonski okvirji, da ne bi aromaterapija ostala v vicah nekje med »placebo čarobnimi napoji« in »zdravilom, ki pozdravi vse težave.«
Varna uporaba
Še en izziv, ki je na strani potrošnikov, je varna uporaba eteričnih olj. Še vedno so prepogoste nevarne prakse uporabe – kot so uporaba neredčenih eteričnih olj na koži, dodajanje v vodo in druge neustrezne oblike oralne uporabe, mazanje dojenčkovih dlesni z eteričnimi olji ob izraščanju zob … – vse to lahko vodi v resne reakcije in ima lahko dolgoročne posledice.
Katarina in dišeča ekipa Favn
Pri pisanju tega bloga smo brali:
- https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/essential-oils-market, pridobljeno 20. 3. 2025
- https://tisserandinstitute.org/aromatherapy-swot/, pridobljeno 20. 3. 2025
- Eteris, katalog eteričnih olj, Grosuplje, 2017.
- Kayla Fioravanti: The art, science and business of aromatherapy, 2017, ZDA.
- https://petraratajc.com/2016/09/30/absorpcija-etericnih-olj-preko-koze/, pridobljeno 20. 3. 2025